How much does it cost?

Students in grades 1 & 2 have been exploring money over the past fortnight. During this time they have added up totals, converted between dollars and cents and learnt all about Australian currency.

For this activity students were required to use a pricelist for a theme park and plan their day. They recorded the things they would do, the foods they would eat and even the items they may buy from the gift shop. They then calculated the cost, using notes and coins as required. Here are some photos of the children hard at work.

IMG_5915 IMG_5916 IMG_5917IMG_5918IMG_5919IMG_5923IMG_5924IMG_5925IMG_5926IMG_5927IMG_5928IMG_5929IMG_5930

Events

may

No Events

june

No Events

july

13julAll DayTerm 3 – 10 Weeks

august

No Events

september

No Events

october

05octAll DayTerm 4 – 11 Weeks

november

No Events

december

No Events

january

No Events

february

No Events

march

No Events

april

No Events

may

No Events

Look up by date

May 2020
M T W T F S S
« Apr    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Catch up

Monday 20th
April 8, 2020
Protected: Coding a game
March 24, 2020
Body Investigators Incursion Grades 1 & 2
February 17, 2020
X